Przepisy merytoryczne aktu prawnego – układ, postanowienia i systematyka to temat pierwszego bezpłatnego webinaru z cyklu Przepisy merytoryczne od A do Z, czyli z serii spotkań poświęconych analizie zagadnień związanych z przepisami merytorycznymi. Szkolenia będą się odbywały raz w miesiącu z wyjątkiem lipca i sierpnia.
Kolejne szkolenia będą poświęcone następującym tematom:
- Treść i struktura przepisów merytorycznych ogólnych,
- Prawidłowe formułowanie przepisów materialnych – teoria i praktyka,
- Problemy praktyczne podczas redagowania przepisów merytorycznych o organach,
- Problematyka formułowania przepisów proceduralnych w kontekście orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego oraz sądownictwa powszechnego i administracyjnego,
- Sposoby tworzenia przepisów sankcyjnych w świetle wymogów Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.
Szkolenie kierujemy do prawników zatrudnionych w administracji publicznej zajmujących się tworzeniem i opiniowaniem regulacji prawnych.
Cel szkolenia:
- omówienie podstawowych zasad zamieszczania przepisów merytorycznych w akcie normatywnym,
- omówienie rodzajów i układu przepisów merytorycznych w akcie normatywnym,
- teoretyczne i praktyczne aspekty systematyki przepisów merytorycznych, w tym przedstawienie poprawnych i niezgodnych z Zasadami techniki prawodawczej przykładów obowiązujących regulacji.
Korzyści z udziału w webinarze:
- zapoznanie się z podstawowymi zasadami formułowania przepisów merytorycznych,
- uzyskanie wiedzy niezbędnej do efektywnego udziału w serii planowanych szkoleń poświęconych analizie zagadnień związanych z przepisami merytorycznymi.
Zgłoszenia:
Zgłoszenia przyjmujemy za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego dostępnego pod linkiem: formularz zgłoszeniowy będzie, który będzie aktywny do 19 maja 2025 r. do godziny 10.00.
Udział w webinarze jest bezpłatny, ale liczba miejsc jest ograniczona. O zakwalifikowaniu do udziału decyduje kolejność zgłoszeń.
Kontakt z organizatorem: szkolenia@rcl.gov.pl.