Dzisiaj jest ostatni zjazd uczestników 23. edycji aplikacji legislacyjnej rozpoczętej w październiku ubiegłego roku. Za aplikantami 33 dni bardzo intensywnych zajęć – wykładów i ćwiczeń prowadzonych zarówno przez przedstawicieli świata uniwersyteckiego, jak i ekspertów od legislacji z wieloletnim doświadczeniem.
Przez ostatnie 10 miesięcy każdy z aplikantów odbył także 40 godzin indywidualnych zajęć ze swoim patronem – doskonale znającym meandry legislacji pracownikiem Rządowego Centrum Legislacji albo Kancelarii Sejmu. Absolwenci nazwali je „indywidualnymi korepetycjami z legislacji”. Tematyka zajęć obejmowała bardzo wiele zagadnień, zarówno teoretycznych, jak i praktycznych. Od problemów związanych ze strukturą systemu źródeł prawa w Polsce, prawidłowego, także pod względem gramatyki i interpunkcji, posługiwania się językiem polskim, redagowania przepisów prawa, w tym merytorycznych, proceduralnych i intertemporalnych, oraz odróżniania przepisów dostosowujących od przejściowych – po zagadnienia implementacji prawa UE, procedur zawierania lub ratyfikacji umów międzynarodowych oraz prostowania błędów i ogłaszania tekstów jednolitych. Oczywiście to tylko część tematów poruszanych podczas ponad 250 godzin zajęć.
Teraz przyszedł czas na przygotowania do egzaminu kończącego tegoroczną edycję aplikacji legislacyjnej. Aplikantów czeka napisanie opinii prawno-legislacyjnej do projektu aktu normatywnego oraz sporządzenie projektu aktu normatywnego, a następnie egzamin ustny.
Życzymy powodzenia!
Jednocześnie informujemy, że aktualnie trwa nabór na aplikację legislacyjną edycja – 2023/2024. Termin przyjmowania zgłoszeń upływa 9 sierpnia 2023 r. Szczegóły na stronie BIP Rządowego Centrum Legislacji.
Serdecznie zapraszamy!